Bisiklet ile uzun zaman vakit geçirip kendi şehri ve ülkesi içerisindeki birçok yeri gördükten sonra hep daha fazlası düşüncesi bisiklette de maalesef kendini hissettiriyor ve artık açılmanız gerektiği hissine kapılıyorsunuz. Bilinmezlik ve neyle karşılaşacağım düşüncesi insanı ister istemez bir heyecana sevk ediyor. Psikolojik, fizyolojik ve ekonomik olgunluğa erişildiğinde artık kaçınılmaz oluyor ve hazırlıklara başlıyorsunuz ve ciddi bir hazırlık yapmak gerekiyor. Ne de olsa ülkenizden ayrı ve doğanın içerisindesiniz. İhtiyacınız olan her şeyi yanınıza almanız gerekiyor, bu nedenle ilk başlarda katır gibi taşırım kral gibi yaşarım mantığı hakim oluyor ve ne bulursanız çantanıza dolduruyorsunuz. Sonra bakıyorsunuz ki tura çıkarken aldığınız birçok eşyayı hiç kullanmamışsınız, zamanla daha ergonomik ve kullanışlı eşyalarla revize ediyorsunuz. Uzun yollarda yükün altında ezilmektense biraz daha hafifleyip etrafın keyfini çıkarmak, bu arada da zorunlu ihtiyaçlarınızı da yanınızda bulundurmak en mantıklı çözüm oluyor. Bu nedenle ihtiyaç duyulacak malzemeleri şöyle bir gözden geçirelim:

1. Bisiklet
2. Bisiklet eldiveni, kask, buff
3. Çadır
4. Uyku tulumu
5. Mad
6. Tişört, çorap, şapka
7. Kısa şort
8. Sandalet
9. Yağmurluk
10. Gaz ocağı, çakmak
11. Tabak, bıçak, çatal
12. Havlu, peçete, sabun, diş fırçası ve macunu, güneş kremi, ağrı kesici
13. Çadırınızı yağmurdan korumak için naylon
14. Yama takımı, iç lastik, zincir sökme aparatı, 2 adet jant teli, akort anahtarı, alyan takımı, pompa, zincir baklası, yedek vida, yedek pabuç, zincir yağı
15. Köpek kovucu
16. Powerbank
17. Fotoğraf makinesi
18. Sinek spreyi
19. Yeterince çerez

Bütün bunları hazırladıktan sonra geriye rotayı planlamak ve yurt dışı için gerekli evrakları tedarik etmek gerekiyor.

Bisiklet ile yurt dışı gezilerinde sayı olarak en ideali 2 kişi ile yola çıkmaktır. Özgüven ve cesareti olanlar için ise tek çıkmak ayrı bir özgürlüktür.

Rotanızı duruma göre opsiyonlu çıkarmanızda fayda var, dolayısıyla çok detaylı yapmanıza gerek yok. Pasaport işlemlerinizi hallediyorsunuz. Gidilecek yere kadar bir vasıta seçmeniz gerekiyor. En mantıklısı uçakla gitmek tabi ama yakın ülkelere kara yolu ya da gemi ile de gidebilirsiniz. Zaman planlamasını yaparken 3 günde bir tam gün mola verecek şekilde düşünülürse yorgunluğun gezinizin keyfini kaçırmasına izin vermemiş olursunuz.

Dünya sizin onu keşfetmenizi bekliyor.
Hadi keyifli geziler!