453. TUR

Argos bisiklet derneğimizin olmazsa olmazlarından ve Kayseri bisiklet kültürünün gelişmesi büyük katkı sağlayan ve kurulduğumuz günden beri kesintisiz düzenlemeye çalıştığımız klasik sloganımız haline gelen ARGOS BİSİKLET DERNEĞİ PAZAR Turlarımızı 2011 yılından bu yana her türlü hava ve iklim koşulunda düzenleyerek bu alanda kırılması zor bir etkinlik sayısına ulaştık. Etkinliklerimizin başlangıç aşamasında komitede yer alan arkadaşlarımız bir hafta önce bir araya gelerek rotayı ve planlamayı yaparlar, ardından facebook grubumuzda bu etkinliği diğer arkadaşlarımıza duyuruya çıkarmak suretiyle haberdar ederiz.

Genellikle buluşma yerlerimiz KAYSERİ meydan ve tören alanı olmaktadır. Burada toplandıktan sonra grup içerisinden öncü ve artçı arkadaşlarımızı seçeriz. Şehrin tehlikeli ve kritik noktalarında tek sıra halinde güvenli bir şekilde ilerleyerek şehir dışına çıkarız.

Burada yol durumuna göre ikili sıra halinde keyifli sohbetler eşliğinde gidilecek mevkiye kadar pedal çeviririz. Plana göre piknik veya lokantada yemeklerimizi yedikten sonra geri dönüşe geçeriz. Dönüş yolunda şehir girişine kadar serbest sürüş yapılır. Şehir girişinde sosyal mesajın etkili olması ve dikkat çekmesi açısından genellikle ikili sıra yaparak güzergahdaki insanların dikkatlerini çekmeye çalışırız. Bir çok gezimizde insanlarımızın olumlu tepkileriyle karşılaştığımız olmuştur .

Bu gezilerimizde ortalama 60-120 km arası gidiş dönüş olmak mesafeler katederiz. Katılımcı sayısı olarak genellikle 20-40 arası bisikletçi dostumuz bize eşlik eder 2011 yılından beri yüzlerce bisikletçi arkadaşımız grubumuzla sürüş yapmıştır. Burada dikkate almamız gereken önemli bir hususu hatırlatmakta fayda var.

Bisiklete yeni başlayan ve henüz performansı yeterli olmayan bisikletçi dostlarımız mesafenin uzun olmasından yakınarak genellikle ilk turlarda bu işin olmayacağına karar vermektedirler ve grubumuzun çok hızlı ve uzun turlar yaptığını düşünmektedir oysa ilerleyen zamanlarda şikayet eden dostlarımızın daha hızlı ve daha uzak yerlere gitme talepleri çokca olmaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere ilk bisiklet sürüşünde zorlanabilir. Bu oldukça doğal bir durum. Yapılması gereken sadece kendinize birkaç hafta zaman ayırmanız sonra işin zevkini fazlasıyla çıkaracaksınız.

Ayrıca turlarımıza katılan hiç kimse yarı yolda bırakılmaz, herhangi bir arıza veya kaza durumunda tüm dostlarımız elinden geleni yaparak durumu kontrol altına almaktadır.