İki tekerlekli, insan gücüyle ilerleyen ulaşım, hobi ve spor amaçlı kullanılan bir araçtır. Yol bisikleti, yarış bisikleti, şehir bisikleti, hizmet bisikleti, dağ bisikleti gibi çeşitleri vardır. Bu yazımızda bisikletin tarihçesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bisiklet geçmişten günümüze değişkenlik göstererek gelmiştir. Bisikletin tarihçesine baktığımızda tarihte bilinen ilk bisiklet Çin’de ilkel tarzda 12.yy’da üretilmiştir. Daha sonra Fransız Sirvac tarafından üretilen pedalsız, sağ ve sol ayakların itilmesiyle hareket eden bisiklet modeli bisiklete aşama kaydettirmiştir. Günümüzdeki denge bisikletlerinin mantığı bu bisiklet modeline benzemektedir.

Bisiklette Artık Gidon Var.

Baron Karl Von Drais, 1816 yılında tahtadan yaptığı bisiklete gidon ekleyerek bir aşama daha kaydettirmiştir. 1818’de ise bisiklette artık metal kullanılmaya başlanmıştır.

1839-1840 yılları arasında Kirkpatrick Mac Millan İskoçya’da bisiklete pedal ekleyerek bisikleti daha etkin ve kullanışlı bir hale getirmiştir. Bu sayede kolaylıkla bisiklet ile yol almanın önü açılmıştır. Bu bisiklet günümüzde Londra Science Museum’da sergilenmektedir. 1870 yılından sonra üretilen bisikletlere “Bicyole” ismi verilmiştir.

İlk Seri Üretim

Bisiklette seri üretim ilk olarak; “Michaux Company” isimli firma tarafından yapılmıştır. Yılda ortalama 140 adet bisiklet üretilmiştir.
Bisikletin tarihçesinde, 1800’lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı’nın ülke genelinde bisiklet üretimine destek vermesiyle bisikletin savaşlarda da kullanılabileceği fikri oluşmuştur. Bisikletin büyük ilgi görmesi de bu durumu pekiştirmiştir. Nitekim Almanya’ya karşı yapılan savaşta 1871’de üretilen bisikletler kullanılmıştır. 1.Dünya Savaşı’nda da ordu süratinin arttırılması için bisikletler Avrupa ülkeleri tarafından askeri amaçla tercih edilmiştir.

İngiltere’de içi boş kauçuk lastikler Trufaut tarafından icat edilmiş ve bu kauçuk lastikler; eşit tekerlekli, kadrolu, bilyalı ve milli bisikletlerin yapılmasında kullanılmış daha sonrasında ise ortadan katlanan portatif bisikletler üretilmiştir.
1888 yılına baktığımızda bisiklet endüstrisinin daha hızlı geliştiği görülmektedir. Bisiklet imalatında kullanılan malzemenin, işçilik maliyetinin yüksek olması sebebiyle bisiklet halka hitap edememiştir. 1800 lü yılların sonlarına doğru fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetin düşmesi neticesinde bisikletin geniş kitlelere ulaşmasının önü açılmıştır.

Sonuç olarak bisikletin tarihçesinde aşama aşama yol kateden bisiklet günümüzde son teknolojik imkanlar kullanılarak üretilmektedir. Günümüz dünyasında yoğun trafiğin zorluğunu yaşamak istemeyenler için alternatif bir ulaşım aracı, günün stresini atmak için mükemmel bir hobi çeşidi ve sağlıklı yaşayabilmek ve gün içerisindeki hareketsizliği ortadan kaldırmak için tercih edilen bir spor malzemesidir.

Günümüzde dağ bisikletlerinden yarış bisikletlerine çeşitli amaçlar için kullanılmak üzere çok sayıda bisiklet üretiliyor. Çevre kirliliği yaratmaması, ekonomik ve pratik olması bisikletin birçok insan tarafından kullanılmasını sağlıyor. Dünya genelinde şu anda 800 milyondan fazla bisiklet bulunuyor. Bu rakam yollardaki araba sayısının iki katına denk geliyor. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bisiklet kullanımı özendiriliyor ve bisiklet yolları inşa edilerek bisiklet sayısının artırılması hedefleniyor.