ARGOS BİSİKLET DERNEĞİ ilk olarak ARGOS KAYSERİ BİSİKLET GRUBU adıyla aynı okulda görev yapan öğretmen arkadaşlar, Adem YILDIZ ve Erkan GÜLABİ tarafından 2011 yılında Facebook grubu olarak kuruldu. Aralık 2020 tarihinde ise Kayseri Valiliği Dernekler Müdürlüğüne başvurularak ARGOS BİSİKLET DERNEĞİ adıyla kuruldu.

Derneğimiz yöneticileri Adem YILDIZ, Erkan GÜLABİ, Op. Dr. Necmi KAYIR, Ali AKVERAN, Handan GERÇEK, Dilan KAÇMAZ, Rıfat Behram SOYUĞUR ve Hamdi YÜKSEL’dir.

Derneğimizin işareti, Erciyes Dağı’nı simgelemesi sebebi ile “/\” şeklindedir.

Bu işareti elimizin üst tarafı karşıya gelecek şekilde işaret ve orta parmağımız aşağı bakacak şekilde yapıyoruz.

Yaklaşık on yıldır hem Kayseri’de hemde Türkiye’de çeşitli etkinliklerde yer alıyoruz. Kayseri’de bir klasik haline getirdiğimiz ARGOS BİSİKLET GRUBU pazar turlarını kesintisiz gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunuyor ve düzenliyoruz. Yıl içerisinde kamplı turlar, şehir dışı turları ve yurtdışı turları da yapmaktayız. Ülkemizde düzenlenen birçok bisiklet festivaline grup halinde katılıyoruz.

ARGOS BİSİKLET DERNEĞİ olarak amacımız öncelikle kendi sağlığımızdan başlamak üzere tüm toplumun beden ve ruh sağlığına katkı sağlamaktır. İyi olacağına inandığımız bisiklet sporunu ve aynı zamanda kültürünü yakın çevremizden başlayarak kendi iş, okul, aile, mahalle ve Kayseri halkına örnek teşkil edecek şekilde bisiklet sporunu yaparak bu sporu sevdirmek yaşam tarzı haline dönüştürmektir.

Bilindiği üzere gelişmiş ülkelerin birçoğu bazı hususları devlet politikası haline getirmiştir. Bunlardan biri de toplumun sağlığını koruyacak tedbirleri almaktır. Böylece sosyal sigortalara ödenen ücretler, ilaç ve doktor masrafları gibi ülke ekonomisine yük getiren kalemlerden kurtulmayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra sağlıklı ve mutlu bireylerin iş gücüne ve çalışma hayatına katkılarının da normal bireylere göre daha iyi olacağı hesaplanmıştır.